Mikor érdemes értékbecslést kérni?
2005.05.21. 10:51
Manapság a legtöbb vállalkozás akkor készít értékelést, ha valamilyen külső okból, vagy kényszerítő körülmény miatt muszáj. Kényszerítő erő lehet például hitelfelvétel esetén a bank, számviteli átértékelés esetén a könyvvizsgáló. Kevésbé jellemző, hogy azért kérjenek értékbecslést, mert valójában tudni szeretnék az adott ingatlan pontos értékét. Pedig tipikus, hogy a vállalat teljes vagyonának döntő részét adja az ingatlan (illetve az eszközök) értéke.
Könnyű belátni, hogy stratégiai döntések meghozatalakor egy nem valós eszközértékre alapozott elhatározás jelentős károkat okozhat. Például egy az értéken alul eladott ingatlan nemcsak kevesebb bevételt hoz, de az értékesítési bevételre alapozott befektetések realizálásának lehetőségét is korlátozhatja. Ugyanakkor a jóval a reális piaci érték fölött meghirdetett ingatlan esetében az eladás sikertelensége, illetve elhúzódása szintén kedvezőtlenül hat a tervezett befektetésre – fejtette ki Martonosi Ferenc, az Eston International üzletágvezetője.
Gyakran hangzik el: azért nincs igény értékelői szakvélemény megrendelésére, mert az adott cégnek saját szakemberei vannak, akikkel szemben jogos elvárás, hogy tisztában legyenek az ingatlanok értékével. Ugyanakkor a saját állományban lévő ingatlanos kollégák legtöbbször nem állapíthatják meg az ingatlanok reális piaci árát, hiszen nem függetlenek, az ingatlanokat jellemzően az eszközök műszaki, illetve használati értéke alapján minősítik, továbbá ritkán vannak birtokában a valós érték megadásához elengedhetetlen piaci rálátásnak, adatoknak vagy értékesítési tapasztalatnak. A szakmailag megbízható értékelők mindegyike több száz ingatlant tartalmazó értékadatbázissal rendelkezik, munkájukat gyakran az adott cég értékesítői tevékenysége támogatja. A leírtak alapján érthető, miért tér el sok esetben jelentősen az ingatlan tulajdonosa által várt és a professzionális értékelő által meghatározott ingatlan értéke.
Megéri tehát egy független szakértőt megbízni a vállalat eszközeinek értékbecslésével és azok folyamatos karbantartásával. Mindezen előnyökön túl az adott pillanatban felmerülő konkrét értékelési igények (pl. hitelfedezet) is gyorsabban és kisebb költséggel oldhatók meg. A piaci verseny miatt az értékeléseket felhasználók fontos elvárása, hogy minél rövidebb idő alatt és a lehető legalacsonyabb áron készüljön el a becslés. Ez a két elvárás együttesen viszont rontja az elkészített értékelések szakmai szintjét, megbízhatóságát.
A szakértő felhívta a figyelmet: a megbízók sokszor nem a szakmai elismertség (minőség) alapján választanak becslőt, elsődlegesen az ár, illetve az számít, hogy a hitelhez szükséges értéket írja le. Ebből adódóan sok olyan „értékelő” van a piacon (és a banki listákon is), akik szakmailag nem megfelelő értékeléseket készítenek.
VG-összefoglaló
|